II Krzyżówkowe Mistrzostwa Polski Dzieci

Najlepsi młodzi szaradziści zawitali do Łodzi

W sobotę 8 czerwca 2019 roku nasza redakcja zorganizowała w gościnnych murach łódzkiego Domu Kultury „Rondo” II Krzyżówkowe Mistrzostwa Polski Dzieci. Na podstawie styczniowych eliminacji, do turnieju finałowego zakwalifikowała się dwudziestka młodych szaradzistów, którzy z radością, choć także lekkim stresem zasiedli do rywalizacji. Pomimo turniejowego charakteru imprezy, wszyscy świetnie się bawili, a zawody swoimi występami ubarwiła pani Magda z łódzkiego zoo, która przywiozła ze sobą jeża i węża, a także pan Bartek, wykonujący dla uczestników najrozmaitsze kształty z balonów.

Po zażartej, trzygodzinnej, kilkuetapowej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę, którym po raz drugi okazał się Oliwier Kwiatkowski z Tomaszowa Mazowieckiego. Poza okazałymi nagrodami otrzymał on zaszczytny tytuł Krzyżówkowego Mistrza Polski oraz pamiątkową statuetkę z rąk redaktora naczelnego, Adama Frydrysiaka.

- Co prawda po dwóch trzecich konkursu zajmowałem drugą pozycję, jednak na szczęście bardzo dobrze poszła mi trzecia część zawodów, dzięki której nieznacznie wyprzedziłem najgroźniejszego konkurenta, Kajetana - podsumował Oliwier.

Wszyscy finaliści rozjechali się do domów w dobrych nastrojach niezależnie od zajętego miejsca, bo przecież już sam udział w finale był powodem do dumy i satysfakcji.

Do zobaczenia za rok!

 

Rozmowa z Oliwierem Kwiatkowskim:

 

Supełek: Gratulacje, Oliwier. Wygrałeś supełkowe mistrzostwa już po raz drugi. Z jakim nastawieniem jechałeś dziś do Łodzi? Liczyłeś na to, że ten sukces uda Ci się powtórzyć?

Oliwier: Miałem oczywiście taką nadzieję, choć nie miałem pewności. Przez cały ten rok przygotowywałem się skrzętnie do tegorocznej edycji, między innymi przesłuchując tuż przed finałem chyba około tysiąca piosenek, co ostatecznie okazało się zbędne.

S: To prawda, w tym roku zrezygnowaliśmy z rundy muzycznej. A przygotowanie to wzięło się pewnie stąd, że rok temu ta runda poszła Ci najsłabiej. Mam jednak nadzieję, że tak skrupulatne przygotowania nie spowodowały pogorszenia się Twoich ocen w szkole.

O: Przeciwnie, oceny nawet poprawiłem, osiągając średnią 5,83.

S: Świetnie, gratuluję! Wracając jednak do dzisiejszego konkursu, warto zauważyć, że po pierwszej oraz drugiej rundzie nieznacznie przegrywałeś ze swoim najgroźniejszym rywalem, Kajetanem, jednak po ostatnim etapie konkursu objąłeś prowadzenie. To właśnie ta trzecia runda poszła Ci najlepiej?

O: Tak sądzę, bo rozwiązałem w niej niemal wszystkie zadania. Była to niestety moja ostatnia runda w konkursach „Supełka”, nad czym ubolewam, bo za rok przekroczę już limit wiekowy. Być może jednak przyjadę na zawody, aby poznać nowego zwycięzcę i symbolicznie przekazać mu statuetkę mistrza.

S: Dziś podczas konkursu przewodniczącym jury był pan Michał, który mając niewiele więcej lat niż Ty dziś wygrywał jako dziecko konkursy szaradziarskie dla dorosłych. Czy sądzisz, że mógłbyś pójść w jego ślady? Chciałbyś w niedalekiej przyszłości brać udział w takich konkursach dla dorosłych?

O: Nie myślę o tym jako pracy zawodowej, chociaż jako hobby z pewnością tak, ponieważ lubię szaradziarstwo i zacząłem je przecież właśnie z „Supełkiem”.

S: Mam więc nadzieję, że to jeszcze nie koniec Twojej przygody z naszymi czasopismami i w dalszym ciągu będziesz lubił taką formę spędzania wolnego czasu, a w przyszłości być może także nadeślesz nam kilka wymyślonych przez siebie zadań, które będziemy mogli opublikować. Dziękuję bardzo za rozmowę i jeszcze raz gratuluję zwycięstwa.

 

1. Oliwier Kwiatkowski - 99,5 pkt

2. Kajetan Rożko - 97 pkt

3. Maja Baron - 89 pkt

4. Maja Bluma - 86 pkt

5. Aleksandra Damps - 71,5 pkt

6. Aleksander Szylko - 68,5 pkt

7. Ignacy Dalczyński - 68 pkt

8. Milena Wiśniowska - 64 pkt

9. Tymoteusz Bryś - 56 pkt

10. Tomasz Fita - 54,5 pkt

11. Julia Bielec - 53,5 pkt

12. Adam Czaja - 52,5 pkt

13. Filip Aksamit - 45 pkt

14. Agnieszka Chudzik - 41,5 pkt

15. Julia Spirodek - 35,5 pkt

16. Inga Świerblewska - 35 pkt

17. Jakub Hulkiewicz - 32 pkt

18. Marek Piątkowski - 28 pkt

19. Patryk Piątkowski - 26 pkt

20. Laura Skowrońska - 15 pkt